Pregled oka
Oko je ogledalo zdravlja i nikada se ne posmatra zasebno kao organ, već se mora uzeti u obzir opšte zdravstveno stanje ljubimca. Često su promene na oku posledica životno ugrožavajućih patoloških stanja, bilo da je oko primarni uzrok bolesti ili se na oku samo pokazala neka sistemska bolest. Takođe, pas koji nije životno ugrožen, ali ima probleme sa vidom i/ili iritacijom oka, nije srećan pas. Takav ljubimac će više vremena provoditi u snu, biće neraspoložen i neaktivan. Svakodnevne aktivnosti postaju mu mrske ili ga mogu ugroziti.
Uobičajeno je da vlasnici i nisu svesni koliki je problem imao njihov ljubimac, dok ne posete oftalmologa i otklone problem. Tek onda primete promene kod svog ljubimca, primete da je razigraniji i da se „podmladio“. Iz tog razloga, neophodan je detaljan i stručan opšti klinički pregled psa ili mačke i detaljan i stručan oftalmološki pregled za precizno postavljanje dijagnoze i određivanje terapije.
Detaljan pregled oka treba da sadrži sve ili neke od sledećih koraka:
Anamneza
Anamnezom počinje svaki pregled. Svi podaci o rasi, starosti, polu pacijenta, prethodnoj istoriji bolesti, podaci o trenutnoj terapiji ili skorašnjoj terapiji, podaci o putovanjima ili promeni mesta prebivališta kao i sve što je vlasnik primetio a tiče se opšteg stanja pacijenta i/ili promena na očima ili u kvalitetu vida, moraju se pažljivo utvrditi i zabeležiti.
Oftalmološki pregled
U oftalmološki pregled spada:
- Pregled oka palpacijom i retropulsija;
- Utvrđivanje refleksa zenice oka na svetlost;
- Utvrđivanje postojanja palpebralnog refleksa, koji podrazumeva treptaj posle taktilnog stimulusa;
- „Menace odgovor“ – (ispitivanje refleksnog treptaja kao odgovor oka na brzo približavanje objekta);
- „Dazle reflex“ – (treptaj izazvan jakom fokalnom svetlošću uperenom u oko);
- Širmer test za utvrđivanje kvantiteta suznog filma;
- Test sa fluorescinom da bi se utvrdilo prisustvo ulcera na kornei;
- Kanulacija lakrimalnog sistema, da bi se videla njegova prohodnost;
- Tonometrija kojom se meri očni pritisak;
- Konjuktivalna i kornealna citologija i mikrobiologija;
- Pregled oka oftalmoskopom;
- Pregled oka slit lampom;
- Elektroretinografija;
- Ultrazvučni pregled oka;
Ukoliko želi utvrditi kvalitet vida životinje, veterinar oftalmolog će dodatno uraditi „Maze test“ sa preprekama ili test sa pamučnom lopticom, kao i odraditi elekroretinogram i ultrazvučni pregled oka, naročito ukoliko prednji segment oka nije transparentan. Elektroretinogram nam je neophodan da bi se postavila dijagnoza bolesti koje mogu dovesti ili su dovele do gubitka vida.
Specijalna dijagnostička ispitivanja
Mnoge bolesti oka su reperkusija sistemskih bolesti i zato oftalmolog kada posumnja na takva stanja, treba da proveri krvnu sliku i biohemiju pacijenta, odredi endokrini status, odradi alergološke testove ili testove na prisustvo infektivnih bolesti. Nekada je u cilju postavljanja dijagnoze potrebno uraditi citološke i mikrobiološke preglede, uzeti uzorke tkiva za patohistološko ispitivanje, uraditi pregled određenih regija tela ultrazvukom, rendgenom, komjuterizovanom tomografijom (CT skenerom), magnetnom rezonancom i izvršiti druga neophodna dijagnostička ispitivanja.
Test produkcije suza Širmerovim testom (Schirmer test)
- Schirmer test trakice za utvrđivanje kvantiteta suznog filma (normalna vrednost za pse je >15 mm/min; normalna vrednost za mačke između 8 i 15 mm/min);
- Prelomiti trakicu dok je još zapakovana kako bi se izbegla kontaminacija trakice sa masnoćom sa kože koja može artificijelno da promeni vrednosti testiranja;
- Staviti trakicu u forniks donjeg očnog kapka;
- Zatvoriti očne kapke u trajanju od jednog minuta posle čega se produkcija suza može očitati sa baždarene skale.
Na fotografijama su prikazane metode fiksacije pacijenta kako bi se obezbedio bezbedan klinički pregled kod agresivnih pacijenata.
Test produkcije suza sa Schirmer testom
Testiranje refleksa zenice oka sa hromatskim svetlom
„Jones“ test koji se primenjuje da bi se uočila opstrukcija nazolakrimalnih kanala. Fluorescin se stavi u oba oka i kroz 5-10 minuta treba da se pojavi trag fluorescina iz obe nozdrve.
Kod psa na slici vidimo da se iz desne nozdrve pojavljuje fluorescin, dok je leva ostala neobojena i suva, pa možemo zaključiti da iz nekog razloga nije prohodan nazolakrimalni sistem levog oka.
Pregled psa ultrazvučnom biomikroskopijom
Ova tehnika omogućava detaljan pregled prednje očne komore i drenažnih struktura za očnu vodicu, čime može da se utvrdi predispozicija za primarni hereditarni glaukom, ili detektuje prisustvo tumora prednjeg dela oka u vrlo ranom stadijumu razvoja.
Pas je u generalnoj anesteziji zato što je pripremljen za operaciju i pregled se obavlja pre operacije. Uglavnom, nije neophodna ni generalna anestezija ni sedacija za ovaj pregled.