Medijalni entropijum kapaka kod mopsa
Šta je medijalni entropijum kapaka?
Medijalni entropijum je pojava pri kojoj je kapak nepravilno postavljen, odnosno uvijen ka unutra sa strane oka koja je uz nosni nabor. Tada dlake sa kože dodiruju i iritiraju rožnjaču (trihijaza). Ovo je često stanje kod brahiocefaličnih rasa pasa, naročito kod mopsa, pekinezera, ši-cu, ali i kod brahiocefaličnih rasa mačaka se uočava (persijska mačka).
Brahiocefalične rase imaju još niz očnih problema koji se udružuju:
- Ove rase imaju predugačke očne kapke koji dozvoljavaju preveliku izloženost oka spoljnim uticajima.
- Rub kapka predstavlja graničnik između odlakane kože sa spoljne strane kapka i nežne konjunktive sa unutrašnje strane kapka koja naleže na rožnjaču. Kod mopseva se dodatno zapaža i nedostatak funkcionalnog ruba kapka, koji je previše tanak, gotovo nepostojeći i anatomski je promenjen. Ova pojava, uz uvrtanje kapaka, doprinosi trihijazi.
- Imaju plitku orbitu koja je lošija zaštita oku od dublje orbite kod drugih rasa pasa. Ova rasna karakteristika, sa predugačkim kapcima dovodi do ,,buljavog’’ izgleda psa i lagoftalmusa (nemogućnosti potpunog zatvaranja očnih kapaka čime je rožnjača izložena spoljnim nepovoljnim uticajima). Zato kod njih kapci teže ostvaruju svoju ulogu zaštite oka i ravnomernog raspoređivanja suznog filma.
- Medijalna karunkula je bogato odlakana i te dlake dodiruju rožnjaču (trihijaza). Medijalna karunkula je izbočina konjunktive koja prekriva žlezdano tkivo u samom uglu očnog kapka uz nosni nabor.
- Imaju smanjenu inervisanost rožnjače. Iz tog razloga, vlasnici ne primete bol i nelagodu oka koje bi druge rase pasa jasno iskazale, pa je problem teže uočiti, a samim tim i reakcija vlasnika na problem kasni. Uglavnom vlasnici potraže pomoć veterinarskog oftalmologa tek kada uoče ,,mrlje’’ na rožnjači, a to je već poodmakla faza patologije oka. Takođe, zbog smanjene inervacije, smanjuje se i refleksno suženje koje oku služi kao odbrana od iritacije.
- Imaju bolest suvog oka. Kvalitativni ili kvantitativni deficit suznog filma je čest problem kod ovih rasa pasa.
- Prekomerno oticanje suza (epifora) i slivanje uz medijalni očni rub može da dovede do dermatitisa kože lica koja je neprekidno vlažna. Suze iz oka se skupljaju u očnom koritu koje formiraju kapci i rožnjača. Odlaze dalje kroz otvore nazolakrimalnog kanala (nalaze se na konjuktivi kapaka uz medijalni očni ugao) u nazolakrimalni sistem koji ih sprovodi do usne ili nosne duplje. Građa glave, naročito orbite kod brahiocefaličnih rasa može da dovede do anatomskih promena na nazolakrimalnom kanalu pri čemu on postaje teže prohodan. Otvor nazolakrimalnog kanala je dodatno zatvoren sa medijalnim entropijumom. Suzno korito je zbog ,,buljavog’’ oka gotovo nepostojeće. Sve su ovo razlozi zbog kojih suze ne ostaju tamo gde treba da budu (na površini rožnjače) i ne obavljaju svoju zaštitnu ulogu, već se izlivaju i prave štetu stalnim vlaženjem kože lica.
Koje su posledice svih ovih nabrojanih stanja?
Vremenom, kod psa se oko isušuje, a rožnjača reaguje na hroničnu iritaciju sa pigmentarnim keratitisom, odnosno promeni svoju građu da bi se odbranila, i postaje ,,gruba’’ i neprozirna. Pigment se nakuplja u rožnjači, počevši od medijalnog dela rožnjače. Najzad, čitava rožnjača postaje crna i suva. Kako stari, pas postepeno gubi vid i zato postaje manje aktivan. Vremenom, mopsevi postaju tromi, lenji i nezainteresovani za svakodnevne aktivnosti. Nerado trče jer razaznaju samo senke i osećaju se nesigurno. Pošto je ovo toliko često, vlasnici smatraju da je pas sam po sebi takav, i da je od razigranog psa postao nezainteresovan samo zato što je to karakteristika ove rase.
Kod nekih mopseva ove promene se uočavaju već sa godinu ili dve starosti psa. Mikroflora ovakvog oka je promenjena i zato su česta pojava gusti, prebojeni krmelji, ili iscedak iz oka, a vlasnici primećuju da se oči ujutru ,,lepe’’ i da ih ljubimac teško otvara.
Kako možemo pomoći kada nastane ova patologija ili još bolje, kako se može sprečiti?
Hirurški pristup, korekcija medijalnog entropijuma, ima za cilj da otkloni sve promene koje nastaju kod brahiocefaličnog okularnog sindroma.
- Ovom hirurgijom se otklanja entropijum očnih kapka. Uklanjaju se dlake sa karunkule. Time se sprečava dalja iritacija rožnjače sa dlakama.
- Kapak se skraćuje, tako što se uklanja medijalni, nefunkcionalan i anatomski promenjen rub, sve do dela kapka koji je anatomski ispravan. Skraćivanjem kapaka se koriguje i problem predugačkih kapaka, a kapcima se vraća uloga zaštite oka.
- Smanjenjem palpebralnog otvora (otvor koji zahvataju kapci) koji se postiže skraćivanjem kapaka, smanjuje se verovatnoća prolabiranja (ispadanja) oka, koja se kod brahiocefaličnih rasa često javlja kao posledica trauma.
- Oslobađa se otvor nazolakrimalnih kanala što olakšava oticanje suza iz oka u svoje prirodne odvode i bolju lubrikaciju rožnače sa suznim filmom.
Kako vlasnik može da prepozna ovaj problem i da požuri sa rešavanjem?
Ukoliko ste vlasnik mopsa, ili druge brahiocefalične rase, računajte da Vaš pas sigurno ima medijalni entropijum, odnosno okularni sindrom brahiocefaličnih rasa. Možete to lako videti. Uzmite Vašeg ljubimca i dobar izvor svetlosti. Krenite sa pažljivim posmatranjem ruba donjeg kapka uz nosni nabor. Videćete da dlake dodiruju rožnjaču a da ivica kapka koju možete videti celom dužinom kapka, postaje tanka a zatim se ne može uočiti kako se prilazi vezi sa gornjim očnim kapkom. Zatim pogledajte rožnjaču uz taj unutrašnji ugao očnog kapka. Videćete tamne mrlje koje je prekrivaju. Uporedite je sa rožnjačom uz lateralni rub očnog kapka (rub okrenut ka uhu). Ponekad će čitava rožnjača biti tamno pigmentisana, pa neće biti razlike, ali tada ćete shvatiti da ne možete videti šarenicu (obojeni deo oka koji poput nas ljudi, i psi imaju, i mora se videti). Kod takvih pasa se ne vidi zenica, ni šarenica, već je sve jednako crno zbog pigmentarnog keratitisa. Što ranije primetite problem, ranije ćete pristupiti rešavanju. Uspeh lečenja direktno zavisi od stadijuma patološkog procesa. Ako se medijalni entropijum kapaka eliminiše u ranom periodu, onda postoji velika verovatnoća da takav pas neće imati posledice tokom čitavog života. Ako je medijalni entropijum kapaka već izazvao ozbiljne promene na rožnjači i smanjenje stvaranja suza, rezultat operacije može biti pas koji ne doživljava iritacija zbog kontakta dlake i rožnjače, ali zahteva doživotnu upotreba topikalnih lekova za oči u vidu kapi. Ako pas već ima značajno oštećen vid, treba se pristupiti korekciji medijalnog entropijuma, uklanjanu pigmentarnog keratitisa i doživotnoj terapiji sa lokalnim lekovima.
Kada izvršiti operaciju za korekciju medijalnog entroijuma?
Godine nisu bitne. Optimalna starost za takvu operaciju kod mopsa je 7-10 meseci. Po pravilu, u ovom dobu počinju da se pojavljuju prvi patološki znaci na rožnjači.
Kako ide oporavak psa nakon operacije?
Posle operacije pas nema bolove. Nekoliko dana dajete psu tablete i očne kapi koje ćemo Vam prepisati. Nakon 14 dana zaštitni okovratnik se uklanja, i pas ne zahteva nikakvu posebnu negu.