Mutno oko kod pasa, Ulcer Rožnjače ili Kornealni ulcer
Ulcer rožnjače (kornealni ulcer)
Rožnjača je deo očne jabučice, prednji površinski omotač oka. Ona mora biti savršeno prozirna, savršeno glatka i mora imati pravilan oblik da bi efikasno propuštala i fokusirala svetlost.
Istovremeno, rožnjača je važna zaštitna struktura očne jabučice i mora imati dobre odbrambene mehanizme koji joj omogućavaju da se odupre agresivnom spoljnom okruženju.
Ove dve glavne funkcije su u izvesnoj meri kontradiktorne. Teško je da jedna struktura oka u isto vreme pruža dobru transparentnost i dobru mehaničku potporu. Iz tog razloga, oko ima dobro razvijen pomoćni aparat. Pomoćni aparat oka koji pomaže funkciju rožnjače uključuje: funkcionalne očne kapke (tu spadaju gornji, donji očni kapak kao i treći očni kapak), konjunktivu, suzne žlezde i suzni film.
U slučajevima kada pomoćne zaštitne strukture oka zakažu i kada ne obavljaju pravilno svoju ulogu, i kada su zaštitne sposobnosti rožnjače slabije od agresivnog spoljnog okruženja, na rožnjači se može razviti čir ili ulcer. Ono što je rana na koži, to je ulcer na rožnjači.
Uzroci nastanka ulcera
Uzroci nastajanja ulkusa na rožnjači mogu biti:
- traume (mačja ogrebotina, strano telo, patološke trepavice koje rastu sa margine kapaka ili iz konjunktive, dlake sa uvrnutih očnih kapaka koje iritiraju rožnjaču),
- bolest suvog oka (kada zaštitna komponenta oka, suzni film, ima kvalitativni ili kvantitativni nedostatak),
- autoimune bolesti,
- infekcije virusima (herpes virus) koje se komplikuju sekundarnim mikroorganizmima (mikoplazme, hlamidije),
- infekcije gljivicama…
Pročitaj još: Iznenadno slepilo kod pasa
Simptomi bolesti
Vlasnik može da primeti da njegov ljubimac drži oko zatvoreno ili učestalo žmirka. Pokušava da češe oko šapama ili o predmete. Može se uočiti pojačano suzenje ili pojava iscedka, mukoznog ili gnojnog.
Boja rožnjače postaje plavičasta ili sivkasta. Intenzitet bola i neveselosti nije u direknoj vezi sa ozbiljnošću ulcera. Duboki ulceri koji ugrožavaju oko mogu biti manje bolni od onih površinskih.
Terapija ulcera
Čir na rožnjači može imati raznoliku kliničku manifestaciju i zahteva kompleksan pristup lečenju.
Za uspešno lečenje, pre svega, neophodno je pronaći i isključiti uzrok koji je izazvao razvoj čira na rožnjači. Na primer, strano telo u konjunktivnoj vreći ili patološka trepavica na kapku mogu biti uzrok razvoja čira, a sve dok je taj uzrok aktivan, nemoguće je postići bilo kakav uspeh u lečenju.
Nakon što se utvrdi i ukloni uzrok razvoja čira na rožnjači, potrebno ga je pažljivo proceniti i odrediti plan lečenja.
Lečenje zavisi od brojnih faktora:
- Zavisi od samog čira (veličine, dubine i poziicje),
- da li je inficiran ili nije (stromalni ulceri su uvek inficirani),
- da li je došlo do topljenja rožnjače (keratomalacije),
- od stanja i funkcije pomoćnog aparata oka,
- rase i starasti psa,
- zavisi od faktora koji se tiču vlasnika i njegovih mogućnosti (npr. ako je vlasnik udaljen od oftalmologa, a ulcer dubok, najmanje je rizično postaviti konjunktivalni flap ili drugu vrstu flapa).
Postoji više tipova ulcera koji zahtevaju različiti terapijski pristup!
Čir na rožnjači varira u dubini po kojoj se prostire u stromu rožnjače. Ovaj podatak ima uticaj na odluku da li će se koristiti samo medikamentozni ili hirurški pristup sanaciji problema.
Uglavnom se površinski čirevi rožnjače, i čirevi čija dubina nije veća od 50% debljine rožnjače, mogu uspešno lečiti lokalnim preparatima i ne zahtevaju hiruršku proceduru. Ovo pravilo važi ako čir rožnjače nije komplikovan dodatnim okolnostima.
Na primer, čir dubine ne veće od 50%, koji se razvio u pozadini stranog tela, nalazi se na periferiji rožnjače kod psa sa funkcionalnim pomoćnim aparatom oka, trebalo bi da odlično i brzo zarasta uz minimalno topikalno lečenje u roku od 2-3 nedelje nakon uklanjanja stranog tela. Ali, čir na rožnjači dubine ne više od 50% debljine rožnjače, koji se nalazi u centru rožnjače, kod psa sa smanjenom inervacijom rožnjače i smanjenom proizvodnjom suza, zahteva intenzivniji tretman, a često i hirurški tretman.
Ovakva situacija je česta kod brahiocefaličnih rasa (francuskih i engleskih buldoga, mopsa, pekinezera) kao i kod pasa sa nekontrolisanim alergijama ili kod pasa sa problemom u inervaciji bilo koje strukture oka (rožnjače, kapaka, suznih žlezda).
Čir na rožnjači sa dubinom od oko 50% debljine rožnjače ili preko toga, je najbolje hirurški sanirati. Ponekad su takvi čirevi u stanju da se stabilizuju lokalnom terapijom, međutim, debljina rožnjače na mestu takvog čira je trajno smanjena i to može biti izvor dugoročnih komplikacija.
Takođe, sanacija ovog ulcera bez hirurške intervencije je veoma riskantna i može nastati perforacija oka i gubitak i vida i oka.
Poseban vid ulcera je Descemetocele. Ovo je stanje rožnjače, kada je oštećeno celokupno tkivo rožnjače i defekt je dostigao pretposlednji sloj – Descemetovu membranu. Ova membrana je veoma tanka i ne može pružiti potporu unutrašnjim strukturama oka.
Descemetocele je akutno stanje gde je potrebno hitno hirurško lečenje defekta, jer rožnjača može biti perforirana u bilo kom trenutku, što je dodatni izvor ozbiljnih komplikacija.
Retko, Descemetocele se može samostalno stabilizovati, ali se ta stabilnost može narušiti tokom života životinje i može doći do perforacije rožnjače. Perforacija rožnjače je hitno oftalmološko stanje koje zahteva trenutno i stručno hirurško zbrinjavanje.
Indolentni ulcer
Ulcer koji posebno zbunjuje vlasnike je indolentni ulcer, ili ulcer koji ne zarasta. Ovaj ulcer uglavnom ne dopire duboko u stromu i oko sebe ima zonu odvojenog površinskog sloja rožnjače (epitela). On ne zarasta mesecima.
Vlasnike zbunjuje žmirkanje i povremeno zatvaranje oka (blefarospazam). Kada je u šetnji, pas otvori oko, ali u kući ga drži zatvoreno. Povremeno ima iscedka, povremeno nema. Pas oko češe šapama ili trlja o nameštaj. Ovaj ulcer da bi srastao zahteva poseban piling jednim specijalnim uređajem (Diamond Burr Debridement).
Duboki stromalni ulcer
Najopasniji vid ulcera je duboki stromalni ulcer gde enzimi bakterija, ćelija imunog sistema i izumrlog tkiva, dovode do topljenja rožnjače (keratomalacije). Ovaj ulcer je hitno oftalmološko stanje i proces se može stabilizovati sa procedurom koja se zove ,,Corneal Cross Linking’’. Često je nakon toga neophodna hirurška sanacija samog ulcera.
Čir na rožnjači, kakav god da je, uvek iza sebe ostavlja zamućenje. Ako je bio površan i nekomplikovan, vlasnik neće moći da uoči zamućenost rožnjače. Što je dublji čir rožnjače i što je veći upalni odgovor, ožiljak je izraženiji. Duboki stromalni ulceri ako se ostave da samostalno zarastu, često ostave za posledicu nedovoljnu debljinu rožnjače. Tada rožnjača ne pruža adekvatnu mehaničku zaštitu oku i moguće su reperforacije.
Rani pristup adekvatnoj terapiji ulcera, smanjuje komplikacije.